ŽIVALI V MORJU

Nekatere živijo v globinah blizu dna morja, nekatera živijo pod plitvino, nekatera pa na obali. Vse pa so prilagojene na pogoje v okolju, v katerem živijo.  Živali, kot na primer ribe, vse življenje preživijo pod vodo in dihalo s škrgami, druge, kot na primer želve, dihajo s pljuči, zato pridejo na površje po zrak [9.].

Živali na morski obali/pasu bibavice:

Prilagojene so na življenje tako v vodi kot na žgočem soncu, vetru in dežju. Spreminjanju nivoja vode na pravimo plimovanje ali bibavica, pojavi se zaradi vpliva lune. Ob plimi je voda visoka, ob oseki pa nizka. Plimovanje se zgodi dvakrat dnevno zaradi gravitacijske sile Lune [9.].

Raki

• Rakovica

• Rak samotar

Naseli se v prazno polžjo hišico.

• Obalna kozica

• Obalna mokrica
  • Rak vitičnjak

Školjke

So zunanje okostje morskih organizmov. Na Zemlji so se pojavile pred milijonom let, razvilo se je neskončno vrst. Nihče pa ne ve, koliko vrst školjk je v resnici [9.].

• Klapavice

Najdemo jih v šopih, gojijo se zaradi okusnega mesa. Če so v času oseke na suhem, zaprejo svojo lupino in se tako zaščitijo pred izsušitvijo. Prehranjujejo se s filtriranjem vode, iz katere črpajo hrano [9.].

• Ostriga

Biseri so oblika obrambe, ki jo uporabljajo ostrige. Ko v školjkin oklep zaide tujek, žival vsiljivca obda s posebno snovjo, ki jo izloča, tako nastane biser [9.].

Polži:

• Pegavka

Živi na kamnih, v pasu bibavice, velike so največ nekaj cm, premika se z gladino morja, da se ne izsušijo [9.].

• Latvica

Izgleda kot klobuček, pod katerim se skriva močna noga, čas oseke preživi na suhem [9.].

Ožigalkarji:

• Morska vetrnica

Živi na kamnih v območju bibavice, hrano ulovi tako, da paralizira svoj plen z lovkami, prehranjuje se z majhnimi ribami in mehkužci [10.].

Živali v vodi

• Ribe

So najštevilčnejša živalska vrsta  v morjih [9.].

• Hobotnice

Imajo osem lovk. Od sip in lignjev se razlikujejo po tem, da imajo priseske po vsej dolžini namesto samo na koncu. Proizvajajo črnilo [14.].

• Lignji

Imajo 10 lovk, ki se nahajajo v obroču okoli ust. Imajo črnilo [16.].

• Sipe

Sipina kost

Imajo 10 lovk in značilno sipino kost. Tako kot hobotnice in lignji, imajo tudi sipe črnilo [17.].

Meduze

Meduze so morska bitja, gobaste oblike, z lovkami, ki včasih ob dotiku ožgejo in povzročijo rano [9.].

Živali v globinah

Morske globine so redko poseljene, saj svetloba ne prodre globoko v morje [9.].

Globokomorske ribe živijo v popolni temi, kjer zelene rastline ne uspevajo. Vzdržati morajo visok vodni pritisk in precejšen mraz. Mnoge imajo svetleče dele teles. Druge imajo oster vid, ki zabeleži najmanjši odtenek svetlobe. Nekatere so slepe in se morajo zanašati na svoj dotik. Večinoma imajo zelo debelo kožo. Hranijo se največ z ostanki, ki tonejo do njih iz zgornjih plasti in raznimi morskimi organizmi [9.].

Več o življenjskem okolju si lahko prebereš tukaj.

shortcode